موبایلتان را با سرو صدای محیط شارژ کنید!

یکی از مشکلاتی که هر یک از کاربران اسمارت فون ها احساس می کند مشکل کاهش شارژ گوشی و اقدام برای شارژ دوباره گوشی است . شما وقتی بخواهید به بیرون بروید ، به همراه داشتن شارژ می تواند مشکل به نظر برسد. برای رفع این مشکل پژوهشگران دانشگاه کوئین مری از کشور آلمان در حال انجام پروژه ای هستند که می تواند فناوری بسیار مفیدی برای هر کاربری محسوب شود. این پروژه براساس طراحی قطعه ای الکترویکی به نام نانوژنراتور(Nanogenerator) است که در توضیح آن می توان گفت نوعی ورق فلزی که چند نانو سیم به آن وصل شده اند.

شارژ گوشی با صدا های اطراف

نانو سیم ها از اکسید روی (Zinc Oxide) ساخته شده اند که می توانند الکتریسیته ساکن لازم برای باتری موبایل را فراهم آورند. در تهیه ی نمونه ی اولیه این دستگاه که شرکت نوکیا نیز مشارکت داشته است .نحوه کار دستگاه اینگونه است که در اثر صداهای اطراف نانو سیم ها به حرکت در می ایند و در اثر این لرزش ها دستگاه می تواند فعالیت مکانیکی را به برق تبدیل کند . در نمونه آزمایش شده ،دستگاه توانست 5ولت انرژی تولید کند.

لازم به ذکر است که این پروژه در مراحل ابتدایی است پس نباید انتظار داشت در چند نسل آینده ی اسمارت فون ها از این فناوری استفاده شود.


منبع: androidauthority

 

I like technology a lot and medicine ,too.

Facebook 

نظر شما

*