وقتی که تمام هیکلمان الکترونیکی می شود…!! – برترین گجت های پوشیدنی

 کاراگاه گجت inspector gadget

همان طور که آشکار است بازار اسمارت فون ها از آنچه پیش بینی می شد گرم تر است اما این بازار گرمی به سایر بخش ها نیز رسیده است. امروزه غول های صنعت اسمارت فون ها در سایر بخش ها همچون پوشاک نیز فعالیت می کنند این در حالی است که شرکت های کوچک و بزرگ و همچنین پژوهشگران ایرانی و خارجی نیز در این زمینه مشغولند.در زیر لیستی از گجت هایی را بررسی می کنیم که در گذشته ای نه چندان و یا اخیرا به بازار ارائه شده اند.

1. Fitness Shirt

لباس هوشمند Smart Fitness shirt

این لباس ها که توسط موسسه فرانهوفر آلمان طراحی شده اند می توانند شاخص های فیزیولوژیک بدن انسان از جمله نفس، ضربان قلب، تغییرات ضربان قلب، ناتوانی‌ها و استرس را تشخیص داده ، پردازش کرده و سپس به اسمارت فون یا کامپیوتر به صورت بی سیم انتقال دهند.به گفته خود موسسه این لباس می تواند بهترین کاربرد را برای ورزشکاران وافراد مسن یابیمار داشته باشد.

بیشتر در ایسنا
 
 

2. جوراب های هوشمند

جوراب هوشمند با قابلیت های ویژه - smart socks with special ability

فرق این جوراب ها با سایر جوراب های معمولی در دارا بودن حسگرهای خاصی است که می توانند اطلاعات خاصی مانند ضربان قلب ،سرعت حرکت ،نحوه راه رفتن یا دویدن،کالری مصرفی و غیره را به دستگاه کوچک که در قسمت ساق جوراب قرار دارد انتقال داده و بعد از پردازش آنها، از طریق بلوتوث به گوشی هوشمن ویا کامپیوتر انتقال داده شوند.شایان ذکر است که کفش هایی هوشمند با چنین کاربری در حال طراحی و ارائه به بازار می باشندکه در ادامه توضیح می دهیم.

بیشتر در Sensoria
 
 
 
 

3. کفش های هوشمند

کفش هوشمند - smart bluetooth shoes

این کفش ها که اخیرا طراحی شده اند می توانند حرکات و نیروهای وارد بر پا ها را رد گیری کنند که شامل 2 ابزار مجزا هستند:اولی که نوعی سنسور بسیار نازک به اندازه یک برگ کاغذ است که در کف کفش قرار می گیرد و کوچکترین اطلاعات را نیز ثبت می کندو ابزار دوم بلوتوثی است که در کناره های کفش قرار دارد و اطلاعات را به گوشی همراه کاربر می فرستد.

بیشتر در آواپرس
 
 
 
 

4. کمربند هوشمند

کمربند هوشمند اگر درست نشینید به شما هشدار می دهد! this Lumo back belts if you don't sit right, will tell you

از سایر گجت های پوشیدنی است که به صورت بی سیم با نرم افزار های گوشی همراه ارتباط برقرار کرده وسپس در صورت وجود مشکلات آنها را اطلاع می دهد همچنین این کمربند با دارا بودن حسگرهای ارتعاشی مانع از مشکلات کمر ،لگن و غیره حین فعالیت های روزمره می شود. باید افزود که نوعی دیگری از گجت وجود دارد که در ایران تولید شده و ارتباط تنگاتنگی با این نوع عملکرد دارد.

بیشتر در LumoBack
 
 
 

5. سیستم پوشیدنی اندازه گیری حرکت سه بعدی کمر انسان

طراح ایرانی کمربند هوشمند

همان طور که گفته شد این سیستم در ایران و توسط یک پژوهشگر جوان به نام محمد ایمان مخلص‌پور اصفهانی طراحی شده است. این سیستم دارای لباس خاصی است که با پوشیدن آن می توان بسیار سریع و براحتی از عملکرد و وجود مشکل در کمر و بخش تحتانی آن پی برد . همان طور که خود طراح توضیح می دهد این لباس از نانو الکترو پلیمرها استفاده شده که توسط یک شرکت ایرانی تولید شده اند و عملکرد انها این گونه است که در صورت کشیده شدن و یا تغییر مقاومت در بخش های مختلف بدن جهت های مختلف،زاویه ،شدت و شتاب و غیره در آن بخش مورد بررسی واقع می شود.این اطلاعات می تواند در ختیار فیزیوتراپیست و یا پزشک مربوطه قرار گیرد.سرآغاز طراحی این سیستم آمار بالای کمر درد در ایران بوده است.

6. کفش (سفید!) برای نابینایان

کفش مخصوص نابینایان

خارج از بحث گجت های پوشیدنی سلامت، نوع دیگری از گجت های پوشیدنی توسط دانشمندان آمریکایی ساخته شده که بر روی انگشت فرد نابینا قرار می گیرد که می تواند متون مکتوب و کتاب ها را برایشان بخواند.در رابطه با این گجت قبلا نیز گجتی با نلم قلم قرآن خوان به بازار ارائه شده بود.شایان ذکر است که این گجت نیز از حسگرهای لرزشی برخوردار ست که وقتی فرد از خط خارج شود هشدار می دهد.

بیشتر در wired

 

7. لباسی از جنس نوکیا

لباسی از جنس نوکیا nokia lumia is now a cloth!

نوکیا این بار همراه با یک طراح مد لباسی را ساخته که از 35 گوشی لومیا1520 تشکیل شده و به گونه ای با هم هماهنگ و طراحی شده اند که در صورت حرکت فرد با استفاده از نرم افزار ی خاص و همچنین GPS رنگ پس زمینه و تصویر صفحه نمایش 6 اینچی خود را تغییر می دهند.

بیشتر در Nokia conversations
 
 
 

8. شلوار شارژر

شلواری با جیب شارژر - charger trousers

همان طور که از دنیای فناوری می توان فهمید از ویژگی های مهم یک اسمارت فون میزان دوام باتری ان است. این در حالی است که شرکت ها و موسسه های مختلفی در حال ارائه ی طرح های جدید برای شارژ های القایی و غیره هستند . این بار یک طراح شلوار مردانه با کمک مایکروسافت شلواری را طراحی کرده که دارای یک جیب برای شارژ القایی گوشی همراه است.این شارژ که هم با کابل و هم به صورت بی سیم انجام می شود با مدل DC-50 نوکیا امتحان شده است . در باره ی چگونگی این فرآیند اطلاعات انچنانی در دست نیست اما همین بس که حداقل قیمت این شلوار 340 دلار و فروش ان از طریق سایت آمازون خواهد بود.

بیشتر در gadgetshow
 
 
 
 

9. گردنبند یا هد فون

هدفون و گردنبد

Gear Circle هدفونی بی سیم است که به صورت وایرلس به تلفن هوشمند متصل شده و می تواند با استفاده از لرزش کاربر خود را در رابطه با تماس های دریافتی و سایر هشدارها آگاه سازد.این گجت می تواند با اتصال با موبایلتان موسیقی دلخواه شما را نیز پخش کند. همچنین این گجت می تواند اطلاعات را به ساعت های هوشمند همچون سامسونگ و یا iwatch اپل(در آینده) ارسال کند.

هدفون و گردنبد

 

I like technology a lot and medicine ,too.

Facebook 

2 نظر
  1. خیلی عالی بود ممنون میشم درباره ی عینک های گوگل پیشتر توضیح بدید
    چون واقعا چیز جالبیه و تا چند سال آینده شاهد پیشرفت چشم گیرش خواهیم بود

نظر شما

*