گزارشی از چهاردهمین جشنواره «ایران تلکام»

دیروز چهاردهمین جشنواره ایران تلکام آغاز به کار کرد و من تصمیم گرفتم که در مورد این نمایشگاه بنویسم. برای همین به محل نمایشگاه رفتم و گزارشی تهیه کردم.

و اما ایران تلکام چیست؟

به نقل از سایت رسمی ایران تلکام

با توجه به نقش پراهميت و ارزنده ارتباطات و فناوری اطلاعات در عصر حاضر، و از سوي ديگر جايگاه ويژه ومهم برگزاري نمايشگاههای بين المللی در تبادل اطلاعات فنی-بازرگانی و آشنائی صاحبان صنايع و پژوهشگران و دست اندرکاران با آخرين دستاوردهای صنعتی و فناوری روز جهان و همچنين بمنظور معرفی توان  توسعه و پتانسيل کشور در زمينه اين صنعت برگزاري ساليانه نمايشگاه  بين المللي صنايع مخابرات، ارتباطات و تكنولوژي اطلاع رساني– ايران تلكام،  بصورت تخصصي بين المللی از سال 1379 در محل دائمي نمايشگاههاي بين المللي تهران توسط شركت پالار سامانه،  با همكاري شركت سهامي نمايشگاههاي ج.ا.ايران و سازمان توسعه تجارت و حمايت وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، آغاز گرديد و ادامه يافت.

 اهم اهداف اين نمايشگاه عبارتند از:

ارتقاء دانش فناوری و تبادل اطلاعات روز در موضوعات و تم های نمايشگاه

معرفی آخرين دست آوردها و توانمنديها و پيشرفت های کشورمان در زمينه های موضوعی نمايشگاه

ارتقاء سطح مبادلات تجاری کشور در جهت توسعه صادرات غير نفتی کشور

آشنائی شرکت کنندگان و بازديدکنندگان از نمايشگاه با آخرين دست آوردهای علمی و پژوهشي کشورمان  و جهان در زمينه های موضوعی نمايشگاه

تشويق و ترغيب توليد كنندگان براي رقابت سالم و هدفمند در عرصه اين صنعت

ايجاد فضا جهت ارتباط مستقيم توليد كنندگان و با مصرف كنندگان

در جستجوی نمایشگاه

اول که می خواهی نمایشگاه را پیدا کنی نه هیچ بنری نه هیچ تابلویی وجود دارد که نشانگر نمایشگاه باشد. فقط یک بنر تبلیغاتی شرکت رایتل است که خوش آمد گفته است. ای کاش اطلاع رسانیشون بهتر و بیشتر بود.

 

 

بهتر بود که در ابتدای راه نقشه نمایشگاه توزیع می شد. اما با این وجود سالن های مربوط به نمایشگاه رو پیدا کردیم… .

در هر صورت برای مشاهده نقشه به اینجا بروید.

 

این هم محوطه نمایشگاه.

 

سالن 6:

 

آخر به یک سالن رسیدیم. (عکس) اولین غرفه ای که به چشم می خورد، غرفه ای بود که در آن وسایلی که با نیروی خورشید کار می کردند وجود داشت. مانند این:

 

 

بعد از آن غرفه ی شرکت مبین وان بود که سیستم 8*(هشت ستاره) را ارائه می دهد.(بیشتر بخوانید)

 

من از تبلیغات این شرکت در بیرون از نمایشگاه خوشم آمد و به نظرم کار جالبی بود.

 

 

خلاصه از این غرفه که بگذریم، غرفه بعدی مخصوص شرکت telePROMO بود. چیزی که من دستگیرم شد یکی از پروژه های این شرکت اطلاع رسانی از طریق گروه های پیامکی بود. یعنی گروه های پیامکی مختلفی که با عضویت در آن ها پیامک هایی مربوط به مووع آن گروه برای شما ارسال می شود. (معرفی شرکتسرویس ها)

بعد از این غرفه به غرفه ی «رسانه های حوزه ICT» رسیدیم (عکس) که در آن جا مجلات و روزنامه هایی که در این حوزه فعالیت دارند حضور داشتند.

یکی از این روزنامه ها، روزنامه فناوران اطلاعات بود.

روزنامه فناوران اطلاعات

در آخرین غرفه ای که در این سالن دیدیم هم تالیای بیچاره حضور داشت!

 هیچکس نمی داند آیا این شرکت ورشکسته شده است یا خیر. اما چیزی که از این غرفه پیدا است این است که فعلا تالیا قصد ندارد برای دیگر اپراتور ها رقیب محسوب شود.

سپس از این سالن خارج شدیم. در بیرون سالن غرفه ای مخصوص شرکت «همراه» ( همان شماره 2050 همراه اول) بود.

این طرح انگار مخصوص سیم کارت های همراه اول است که با عضویت در آن یک سری پیامک های مختلف مصل جوک و سرگرمی و اخبار و… برایتان ارسال می شود که خب حتماً هزینه آن هم دریافت می شود: | (بیشتر در سایت همراه اول )

فقط یک نکته ای… چکار کنیم؟!

بگذریم…

در این غرفه یک نفر با میکروفون صحبت هایی بریده بریده می کرد. مثلا اسم یک نفر را می خواند یا همینطوری جواب کسی را می داد.

جلو تر که رفتیم دیدیم که انگار چند نفر در حال دادن شماره و نام خود هستند و این آقا اسامی آن ها را در میکروفون اعلام می کرد. اما مثلا وقتی که متوجه نمی شد باز در میکروفون داد می زد چی؟ آقای؟ شما بیا جلو تر و از این چیز ها که خب خیلی جالب نبود.

اما نکته جالب در غرفه آن ها این بود که با مردم گل کوچک بازی می کردند!

سپس به سمت سالن مخصوص «همراه اول» رفتیم. اولین چیزی که جلب توجه می کرد تبلیغ وایمکس مبین نت بود که خب ایده بدی هم نبود.

سالن 7:

وارد سالن که شدیم اولین چیزی که خود نمایی می کرد رنگ های آبی، نارنجی و سفید بود. (عکس) در جلوتر فهمیدیم که گویا آقای حسینی، مجری تلویزیون، در آن جا در حال قرعه کشی هستند و باعث شد که جمعیت در یک جا جمع شوند و بقیه غرفه ها خلوت تر باشند.

جیرینگ غرفه ی بعدی بود که ما دیدیم. این شرکت که طرف قرارداد با همراه اول است در واقع به شما این امکان را می دهد که گوشی خود را به کیف پول همراه خود تبدیل کنید و جیرینگ خود را شارژ کرده تا هر زمان که به پول نیاز داشتید از آن برداشت کنید.اطلاعات بیشتر در سایت جیرینگ

در کل غرفه خوبی بود. هم از لحاظ دکوراسیون و هم از لحاظ پاسخگویی. به طوری که وقتی از خانمی که در بخش اطلاعات بود پرسیدم: «جریان جیرینگ چیه؟» به خوبی و بدون هیچ بی حوصلگی پاسخ داد.

در ادامه غرفه ای بود که در آن همراه اول گوشی می فروخت. من از این غرفه اصلاً خوشم نیامد. به خاطر این که هم گوشی ها خیلی مناسب نبودند و هم این که هیچ نوآوری خاصی نسبت به دیگر گوشی فروشی ها نداشت. بالاخره شرکتی مثل همراه اول باید فرقی با یک مغازه موبایل داشته باشد.

از صاحب غرفه پرسیدم:«این گوشی ها چه فرقی با دیگر گوشی هایی که در فروشگاه های عادی می خریم دارند؟ یعنی مثلا سیم کارت رایگان همراه اول در گوشی ها وجود دارد؟»

پاسخ داد: «خیر. شما می توانید سیم کارت را بخرید. در واقع این ها محصولات فروشگاه همراه اول هستند. فرقشان در قیمت مناسب و کیفیت است.» که به نظر من این را هر فروشگاهی در مورد خودش می گوید.

آن طرف سالن هم مبین نت یک غرفه داشت.

یک قسمتی هم بود که بحش های مختلف و طرح های متنوع همراه اول را شامل می شد. در نوع خودش جالب بود ولی از شگردهای تبلیغاتی زیادی استفاده کرده بود.

بعد از این سالن به نزدیکی سالن ایرانسل رفتیم.

این هم از جایزه ایرانسل

 جلوتر هم درب ورودی بود:

سالن 27:

خب. بالاخره به داخل سالن رسیدیم!(عکس) البته خبر بد این که نگذاشتند که عکس بگیرم ولی همین چندتایی که گرفتم خوب بود.

وارد سالن که شدیم اولاً تهویه افتضاح بود و نفس آدم می گرفت. اما در کل بد نبود. یعنی صاحب غرفه ها پاسخگو بودند و من چون خودم از ایرانسل استفاده می کنم، یک شکایتی در خصوص آنتن ندادن داشتم سعی در رفع کردن آن داشتند که خب نکته مهمی هستش.

 

به سمت رایتل رفتیم. اول سمت چپ یک صف طولانی دیدیم که انگار سیم کارت های دارای تخفیف می دادند و افراد برای دریافت باید قبلاً در کمپین رایتل عضو باشند. سمت راست هم قسمت اطلاع رسانی و… موجود بود.

رفتیم جلو تا سوال بپرسیم. در بین صحبت ها پرسیدیم که آیا این که گفته بودند تماس تصویری غیر فعال شده درست است یا خیر؟

در پاسخ گفتند: «بله به خاطر پیوست فرهنگی بود اما همکاران ما پیوست فرهنگی را رفع کردند و به زودی وصل خواهد شد.»

بعد من پرسیدم:«پیوست فرهنگی یعنی چه؟»

گفتند:«این چیزی هستش که به ما گفتند.»

باز هم بگذریم…

سالن 8 و 9:

وارد سالن رایتل شدیم.در وسط سالن یک محیط دایره ای شکل موجود بود که هر تکه اش مخصوص یک بخش بود که تقریباً همه شان جذاب بودند. مثل انواع بازی ها و…

فقط یک نکته ای. این اینجا چه کار می کرد؟!

بیرون سالن هم قسمت پنالتی ایرانسل را دیدیم. تقریباً مثل گل کوچک 2050 بود.

این هم از داخل:

دوباره در سالن به طرف غرفه پست بانک رفتیم. این بانک اولین بانکی بوده که کارت بانک را راه انداخته و جالبی اش این است که در تمامی روستا های ایران شعبه دارد.

اما در غرفه تبلیغ هایی که از نمایشگر پخش می کردند بسیار کم بود.

و اما از شرکت صنام بگویم که تا اسمش می آید آدم یاد تلویزیون های لامپی صنام می افتد. اما اگر بدانید درهمه چیز دستی دارد! مثل ساخت دکل و زیرساخت های مخابراتی

و بعد ایرانیان نت! اپراتور چهارم مخابراتی کشور… این شمارا یاد چیزی جز سیم کارت و … می اندازد؟ در صورتی که وقتی پرسیدم مهندسشان توضیح داد که همه اول فکر می کنند منظور چیزی مثل همراه اول هستش اما در اصل ما زیر ساخت های مخابراتی و امکانات اضافی را ایجاد می کنیم. کار هایی مثل فیبر نوری و…

نقل قول از سایت رسمی ایرانیان نت:

 شرکت خدمات ارتباطی و الکترونیکی ایرانیــان­نت، اولین و تنها دارنده مجوز ایجاد شبکه دسترسی پهن­باند کشور مبتنی بر فیبر نوری درسال ۱۳۹۰ و با هدف ایجاد شبکه دسترسی فیبر نوری در سطح کشور و همچنین ارائه خدمات ارزش افزوده تشکیل شده است.

حاشیه

این هم یکی از همکاران 😀

 

 

در ادامه غرفه آزمایشگاه یادگیری فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی شریف توجه ام را جلب کرد. که در آن جا برای دوره های آموزشی شان کپن تخفیف 50 هزار تومانی داشت.

 

در آخر سالن هم غرفه فرپام موجود بود. این شرکت فروش باتری ها و یو پی اس ها را انجام می دهد. مشتریان این شرکت بیشتر سرور ها و به طور کلی کسانی هستند که نباید برق سیستم هایشان برود. با این محصولات می توانید پس از رفتن برق سیستمتان را تا مدت محدودی روشن نگه دارید تا اطلاعاتتان از بین نرود. اطلاعات بیشتر در سایت این شرکت

 

این هم عکسی از غرفه وزارت ارتباطات که خب دیدنش جالب است!

 

در آخر هم بیرون از سالن یکی دیگر از غرفه های تالیا را دیدیم. از مسئولش پرسیدم: «دیگر اپراتورها هر کدوم یک نوآوری خاصی دارند.. یک چیزی مختص آن اپراتور… تالیا چی؟»

اول که با کسی دیگر حرف زد و در آخر جواب من را داد:«ما هر دقیقه مکالمه را 60 تومان حساب می کنیم.» بعد من پرسیدم«مگر بقیه چند حساب می کنند؟»

گفت:«خیلی دیگر سرویس ها را حضور ذهن ندارم…»

من پرسیدم:«تالیا آمد روی کار و بعد یک دفعه رفت. چه شد؟»

گفت:«بله درست است اما داریم پیشرفت می کنیم… انشالله از ایرانسل جلو می زنیم…»

قضاوت با شما…

 

در بیرون از نمایشگاه هم انگار هنوز نمایشگاه ادامه داشت… اما چه نمایشگاهی؟

 

در کل نمایشگاه خوبی بود ولی خب بیشتر برای کسانی که در کار سیستم های مخابراتی هستند به درد می خورد و مثلاً برای گوشی باز ها جذابیتی ندارد.

متولد سال 76. از 6 سالگی با کامپیوتر کار های کوچک می کرد، تا تصمیم گرفت یک زندگی جدید را آغاز کند. یک زندگی شاموتی!
از اون به بعد، برنامه نویسی را آغاز کرد و شروع کرد به طراحی وبلاگ و سایت های مختلف.

Facebook LinkedIn  

2 نظر

نظر شما

*