نقد و بررسی سایت رسمی ایرانسل

irancell logo

چندی پیش از طرف واحد مشاوره DesignMe! به شرکت ایرانسل پیامی فرستاده شد که طی آن به بررسی فنی سایت این شرکت پرداخته شد.

با سلام!

از طرف واحد مشاوره Shamot DesignMe! مزاحمتون می شم.

Website

در مورد طراحی وب سایتتون بررسی کردیم و دیدیم که اشکالات زیر باعث کند شدن و در واقع زنده نبودن سایتتون می شه.

  1. اولین ایرادی که وجود داره اینه که صفحه اصلی http://irancell.ir به دایرکتوری http://irancell.ir/Portal/Home/ فرستاده می شود(redirect). در اون جا هم احتمالا به یک صفحه index.htm متصل است. فکر کنم بهتر باشه که همین صفحه اصلی خودتان را (index.htm ، default.htm یا هر چیزی مانند این ها) روی ریشه سایت بگذارید.
  2. در مورد اسلاید شو در هربار تغییر عکس عکس بعدی دوباره بارگذاری می شود. در صورتی که تعداد عکس ها زیاد بود این فرایند کاملاً مفید بود ولی به خاطر این که 3 عکس بیشتر نیست بهتر است هنگام بارگذاری سایت این 3 عکس بارگذاری شوند و فقط در هنگام تغییر fadeIn() و fadeout() شوند(در جی کوئری و یا حتی سی اس اس این امر امکان پذیر است)
  3. قسمت های زرد سایت خیلی توی چشم هستند و اگر سعی کنید در وسط سایت از همان رنگ پس زمینه منو خاکستری استفاده کنید چشم را اذیت نمی کند.
  4. در قسمت بالا و سمت راست سایت(درباره ایرانسل | حمایت های مالی | فرصت های شغلی) فقط موس اگر در قسمتی خاص از این لینک ها برود می تواند روی آن ها کلیک کند.
  5. از شلوغی سایتتان بکاهید. مثلاً اخبار ایرانسل که به صورت تایپی می آید در ذهنیت کاربر به دلیل تغییرات سریع بی نظمی را به یاد می آورد.
  6. کمی هم دسترسی ها پیچ در پیچ است. برای مثال برای یافتن این فرم من کلی صفحه را باز کردم تا پیدایش کردم.
  7. در آخر هم باید در مورد بخش نسخه موبایل بگویم. به دلیل این که ایرانسل شرکتی است که ارتباط مستقیم با موبایل دارد، اهمیت نسخه موبایل دو چندان می شود. پیشنهاد می شود این بخش طوری طراحی شود که هر وقت کسی با موبایل یا تبلت خود آمد به نسخه موبایل redirect شود. انجام این کار هم به وسیله کد های جاوا اسکریپت میسر است.

این مشکلات را به صورت دستی آنالیز کردیم و اگر همین تغییرات کوچک را انجام دهید مطمئناً سایتی بی نظیر خواهید داشت.

 و اما یک سری اشکالات فنی که سایت گوگل به وب سایت شما گرفته است را هم می توانید در این آدرس مشاهده کنید: (http://developers.google.com/speed)

با سپاس!

محمد تحویلداری

http://DM.Shamot.net

متولد سال 76. از 6 سالگی با کامپیوتر کار های کوچک می کرد، تا تصمیم گرفت یک زندگی جدید را آغاز کند. یک زندگی شاموتی!
از اون به بعد، برنامه نویسی را آغاز کرد و شروع کرد به طراحی وبلاگ و سایت های مختلف.

Facebook LinkedIn  

نظر شما

*