در نوزدهمین نمایشگاه الکامپ چه گذشت؟

همانطور که قبلاً گفتیم، نوزدهمین نمایشگاه الکامپ، از 14 الی 17 آذرماه سال 1392 برگزار شد.

نوزدهمین جشنواره الکامپ

در این گزارش شما با خدمات الکترونیکی شهرداری، تلویزیون کابلی و آی پی مدیا، ربات پیامکی و…. آشنا خواهید شد.

گروه شاموت! به این نمایشگاه رفت واین هم از گزارش آن:

 

طبق معمول به دنبال درب نمایشگاه یک ربعی بودیم. بالاخره که رسیدیم 1000 تومان ورودی داشت.

 

 

اولین غرفه هایی که دیدیم مربوط به شهرداری تهران بود.

شکوفا

شهروند کارآمد و فناوری اطلاعات (شکوفا) طرح جدیدیست از شهرداری تهران. طبق اطلاعاتی که کسب کردم این طرح قرار است که محله ها را به فضای مجازی هدایت کند. با مدرن کردن روابط اجتماعی در محله ها و…

بیشتر در سایت شکوفا

شکوفا

در غرفه ی دیگر شهرداری هم دستگاه تشکیل تصویر در فضا آورده بودند که دیدنش از نزدیک جالب بود!

تشکیل تصویر در فضا

یک طرح جدید شهرداری هم مسابقه در شبکه های اجتماعی بود. طبق این طرح شما هر یک از Hashtag های زیر را در یکی از شبکه های اجتماعی instagram، google+، linkedin و… وارد کنید تا به قید قرعه برنده جوایز شوید.

برای من جالب بود که انگار تمامی اداره ها و سازمان های دولتی آمده بودند و سیستم های جدیدشان را معرفی می کردند. بعضی ها حوصله سر بر بود و بعضی نیز واقعاً جدید بود.

ثبت احوال،از قدیم تا کنون

در بین این همه چیز های نو و مدرن، غرفه ثبت احوال هم این ها را داشت:

شناسنامه های ماندگار

به ترتیب از راست مدارک خانم پروین اعتصامی، استاد شهریار و دکتر علی شریعتی را در تصویر بالا می بینید

 

ثبت احوال، طرح دیگری که آورده بود «کارت ملی هوشمند» بود. این کارت قرار است که جایگزین چندین کارت مثل خود کارت ملی معمولی،کارت بانک، کارت سلامت، کارت سوخت و… شود.

کارت هوشمند - نوزدهمین نمیاشگاه الکامپ

الکترونیکی رای دهید

درست در غرفه روبروی ثبت احوال، سیستم اخذ رای الکترونیکی را به نمایش گذاشته بودند.

سیستم اخذ رای الکترونیک-نوزدهمین نمایشگاه الکامپ

در نمایشگاه این سیستم برای نظرسنجی در مورد خود نمایشگاه تست شد. این سیستم مانند یک عابر بانک است که در آن شما رای مورد نظر را انتخاب می کنید.

اما سوالی که پیش می آید این است: «آیا واقعاً این سیستم امنیت دارد؟»

از آن جایی که کارکرد این دستگاه مانند عابر بانک است، پس احتمالاً بلاهایی که تا به حال هکر ها و دزد ها بر سر کارت بانک مردم آورده اند، این سیستم را نیز مورد خطر قرار می دهد.

البته با توجه به اهمیت این پروسه، باید راه های هکر ها را بسته باشند.

 

 وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

وزارت کار و رفاه اجتماعی - نوزدهمین نمایشگاه الکامپ

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم بود. همه چیز به کنار هر چقدر خواستم رسمی بگم نشد شرمنده بزرگان اما: اون بنرتون تو حلقم: |

بگذریم…

گچ و تخته الکترونیکی

و اما وزارت آموزش و پرورش  که دل خیلی از هم صنفی های من را خون کرده!

غرفه وزارت آموزش و پرورش در نوزدهمین نمایشگاه الکامپ

حرف آموزش و پرورش دراین نمایشگاه این بود:

آموزش و پرورش و مدرسه هوشمند

 

می گفتند که در مدارس کل کشور قرار است که امکاناتی نظیر سایت کامپیوتری، دوربین های مداربسته، اینترنت پرسرعت، ویدئو پروژکتور و… استفاده شود. هنوز تعداد زیادی از مدارس حتی میز درست و حسابی ندارند چه برسه به این ها. مدارسی هم که دارند (مانند مدرسه ما) درب سایت قفل، جای ویدئو پروژکتور ها خالی و اینترنت هم فقط برای گوشی ها در جامیز است.

نیروی انتظامی

نیروی انتظامی نیزمانند شهرداری، دارای چندین غرفه بود. یکی از آن ها که برای من جذاب بود، «طلافروشی امن متصل به پلیس 110» بود.

طلافروشی امن متصل به پلیس 110 در نوزدهمین نمایشگاه الکامپ

 

این سیستم، دارای یک سنسور برای چک کردن پنجره است. به صورتی که اگر شیشه شکسته شود برای پلیس سیگنال می فرستد.

سنسور شیشه در طلافروشی امن در نمایشگاه الکامپ

همچنین برای باز کردن درب باید کد شناسایی زده شود. ممکن است دزد شما را وادار کند که کد را بزنید. برای این زمان ها یک کد دیگر تعریف می کنید به نام «کد اجبار». این کد وقتی که کسی زورتان کند که کد درب رابزنید، به شما کمک می کند که بدون این که دزد بفهمد، با زدن کد اجبار پلیس را مطلع کنید و درب به صورت معمولی باز شود تا دزد متوجه اشکالی نشود.

همچنین یک پدال در زیر میز طلافروش وجود دارد که با فشردن آن هم سیگنال ارسال می شود. از مسئول آن جا پرسیدم : «اگر برای سرکار گذاشتن پدال را فشار دهیم چه می شود؟»

گفت:«می آییم خودت را دستگیر می کنیم تا دیگر سرکار نگذاری. :D»

 

پیشگیری از اعتیاد با بازی رایانه ای سرزمین آژمان

در ادامه متوجه شدیم که قرار است از یک بازی ایرانی به نام «سرزمین آژمان» رونمایی شود.

وارد سالن که شدیم از مسئول آن جا پرسیدیم که می شود عکس برداری کنیم؟گفتند:«با شما هماهنگ شده؟» گفتم:«خیر». بعد ایشان با جدیت تمام گفتند:«نه مرسی.»

 

ببینید ما خواستیم از بازی تان صحبت کنیم اما خودتان نخواستید!

اما به هر حال سری به گزارش کسانی که هماهنگ کردند بزنید.

فقط یک سوال.  شخصیت این بازی را من کجا دیده ام؟!

Up یا سرزمین آژمان؟

 

تلویزیون روی تلفن

رسانه مهر با خود شبکه کابلی آورده بود. این شبکه بر روی خطی که ای دی اس ال با پهنای باند 2m داشته باشد نصب می شود. اما با اشتراک ای دی اس ال شما کاری ندارد و دارای باندی جداگانه است.

برای استفاده از این رسانه کافیست که اول مشترک شوید. هزینه ی اشتراکش فعلا ماهانه 15000 تومان است که بر روی قبض تلفن کشیده می شود. بعد یک دستگاه set top box مخصوصی هست که رابط بین خط تلفن و تلویزیون شما می شود. به این ترتیب شما می توانید به کانالهای مختلف تلویزیون و رادیو دسترسی داشته باشید. اما تفاوت مهمش با تلویزیون و رادیوی معمولی این است که می توانید به برنامه های پخش شده در 24 ساعت قبل هم دسترسی داشته باشید. همچنین درصورتی که مایل باشید می توانید با پرداخت هزینه ای از آرشیو دیجیتالی موجود در این رسانه هم استفاده کنید. اینطور که گفتند قراراست که بعد از نمایشکاه در تهران  و چند استان دیگه این طرح بطور رسمی آغاز به کار کند. البته حدود دوسال به صورت آزمایشی در برخی مناطق تهران فعال بوده.

برای اطلاعات بیشتر(که البته من اطلاعاتی پیدا نکردم) به سایت رسانه مهر مراجعه کنید.رسانه مهر در نوزدهمین جشنواره الکامپ

3000777، با یک ربات صحبت کنید

این شماره یک ربات هوشمند است که هر سوال شما را جواب می دهد. بدون این که از شما پول بگیرد. کافیست به شماره 3000777 پیامک بزنید و از اون  به صورت فارسی یا فینگلیش چیزی بپرسید. او می گردد و پاسخ می دهد. وضعیت آب و هوا، وضعیت ترافیک و معنی کلمات از سوالاتی است که به آن ها پاسخ می دهد.

 

3000777

 

 

بازی آنلاین عصر پادشاهان

عصر پادشاهان، بازی اینترنتی استراتژیک، نیز در نمایشگاه حضور داشت.

عصر پادشاهان در نمایشگاه الکامپ

به مسئولش گفتم:«تبلیغات بازی تان در سایت های دانلود زیاد دیدم. همیشه آدم 20 خط می خواند و بعد می فهمد که تبلیغ بوده و مطلبی که می خواهی نیست! » پاسخ داد:«بله ما با حدود 2000 سایت در این زمینه کار می کنیم.»

شیوه تبلیغاتشان به این صورت است که به شما لینکی داده می شود. هر جا که از طریق لینک شما کاربری ثبت نام کند، 1000 تومان به حساب شما افزوده می شود.

در صورتی که خواستید با آن ها همکاری کنید با شماره 0511-6082853 استودیو بازی سازی توسعه سامان تماس بگیرید.

 

رایانه خبر،اولین ماهنامه تمام رنگی تخصصی کامپیوتر

در ادامه به رایانه خبر رفتیم.

رایانه خبر در نوزدهمین نمایشگاه الکامپ

رایانه خبر یکی از قدیمی ترین مجلات در زمینه IT است که کمتر کسی که علاقه مند به فناوری است، این ماهنامه را ندیده.

تصویر جلد شماره آذر 92 رایانه خبر

من در مورد تصویر روی جلد این مجله به مسئول غرفه گفتم:«جلد ماهنامه شما خیلی شلوغ است. یعنی همیشه نصف جلد تبلیغ و نصف دیگر آن تیتر های مهم است. به دلیل این شلوغی آدم نمی داند که کجایش تبلیغ است و کجایش جلد. این شلوغی باعث می شود که کسی که برای اولین بار مجله را در روزنامه فروشی ببیند جذب نمی شود. دقیقاً مثل یاهو و گوگل. گوگل سادگی محض را پیش گرفته و یاهو پر از متن و تیتر و شلوغی است. به همین دلیل است که تمایل کاربران برای استفاده از گوگل بسیار بیشتر از یاهو است.»

 

به هر حال اگر شما هم خواستید انتقادی کنید با آن ها در تماس باشید. پیگیر هستند.

تلفن : ۷- ۸۸۵۴۵۲۰۶
فکس : ۸۸۵۴۵۲۰۸
صندوق پستی : ۴۳۳۹/ ۱۵۸۷۵

و یا از طریق فرم ارتباط با ماهنامه در سایت رسمی آن ها

 

دانشجویان رایتلی

ما در این نمایشگاه به غرفه رایتل سر نزدیم( به دلیل این که به طور مفصل در گزارش «چهاردهمین نمایشگاه بین المللی ایران تلکام» در مورد آن بحث کردیم) اما رایتل در الکامپ به دانشجویان سیم کارت دانشجویی می داد با قیمت کم.

رایتل در نمایشگاه الکامپ

 

 

پیشگامان در باران

بیرون سالن هم شرکت پیشگامان، ارائه دهنده خدمات اینترنت ای دی اس ال و…، غرفه داشت. اما بیچاره ها فکر باران را نکرده بودند!

غرفه شرکت پیشگامان در باران الکامپ

من از خدمات این شرکت استفاده می کنم. نسبت به سرعت اینترنت اعتراض داشتم. زیرا وقتی که سرعتم را از 1Mbps به 2Mbps رساندم سرعتم کمتر شده! پشتیبانی شان خوب است. به حرف هایم گوش دادند و پس از چند روز جهت پیگیری تماس گرفتند.

(دقیقاً در همین لحظه که مشغول تعریف از پیشگامان بودم برق رفت و تا یک ربع اینترنت قطع بود! )

بگذریم…

ایده های نو در مسابقات برنامه نویسی اندروید

مسابقه ایده پردازی و برنامه نویسی اندروید - نوزدهمین نمایشگاه الکامپ

این مسابقه که قدرت گرفته شده توسط «دانشگاه صنعتی امیرکبیر» می باشد قرار است که همه ایده های برنامه نویسان خلاق اندروید را جمع کند و بهترین را انتخاب کند. شما می توانید به عنوان یک برنامه نویس فایل apk برنامه خود را بفرستید و یا به صورت یک ایده پرداز در مسابقه شرکت کنید.

لازم به ذکر است که در این مسابقه مدیر تولید گوگل در سوئیس نیز حضور دارد.

برای اطلاعات بیشتر به سایت این مسابقه رجوع کنید.

اما در غرفه ای که در نمایشگاه الکامپ موجود بود، اتاقکی وجود داشت که درون آن تعدادی صندلی و یک ال سی دی بود. مسئول آن هم با حوصله برای مردم توضیح می داد. اما بیچاره وقتی که من عکس می گرفتم هول می کرد و صحبتش را یادش می رفت! من هم دیگر از اتاقک عکسی نگرفتم.

و اما رفتیم به سمت قسمت شلوغ نمایشگاه!

مردم در نوزدهمین نمایشگاه الکامپ

 

پروشات پارس مهر(مجموعه نرم افزاری Lord)

غرفه بسته نرم افزاری لرد نمایشگاه الکامپ

همه ما ایرانیان با این پکیج ها آشنا هستیم.برای مثال یکی از قسمت های مهم این پک ها، ویندوز آن هاست. همانطور که همه ما می دانیم ویندوز تحت کپی رایت مایکروسافت است.

 

در سایت مایکروسافت می توانید متن کپی رایت را بخوانید. در اینجا آرین بخش کوچکی از آن را ترجمه کرده:

 

اگر از کار های کپی رایت شده ی دیگران بدون اجازه استفاده کنید که باعث شود حق انحصاری کار کپی رایت شده ی شخص نقض شود، شما تخلف کپی رایت کرده اید. پس اگر کار جدید آغاز کنید و در آن از کار های دیگران استفاده کنید (مانند عکس، نقل قول طولانی از کتاب، یا بخشی از آهنگ)، آن کار یا باید مال خودتان باشد یا حق استفاده آن را داشته باشید. برای مثال، اگر متن داستان شما بر اساس یک سریال معروف باشد، شما باید حق استفاده از آن را در کار خود داشته باشید.

قانون کپی رایت با قانون اموال شخصی فرق می کند. اگر شما محصول فیزیکی مانند دی وی دی را خریداری کنید، شما مالک آن محصول فیزیکی هستید. اما شما صاحب “کپی رایت” (حق کپی کردن، توزیع کردن، پخش کردن آن در ملا عموم) آن نیستید. در واقع وقتی شما محصول فیزیکی مانند دی وی دی را می خرید و “مالک” آن هستید، باعث نمی شود که شما حق کپی کردن یا به اشتراک گذاری آن محصول را داشته باشید.

نکته جالب اینجاست که حداقل تمامی نرم افزارهای معروف وخوبی که در جهان وجود دارند بی شک تحت حمایت قانون کپی رایت قرار دارند. درست است که ما تحریم هستیم و عمراً ما کاربران نمی توانیم اصل آن ها را بخریم. اما من شخصاَ تبریک می گویم به خاطر افتخاراتی که آفریدید و فداکاری که در حق ما کاربران بخاطر ارایه ارزان این نرم افزار های عظیم کردید.

تندیس کنگره ملی مهندسان ایران متعلق به لرد نوزدهمین نمایشگاه الکامپ

به هر حال!

پرند(بسته نرم افزاری کینگ)

در طبقه بالای این سالن نیز همکار لرد، پرند بود!

پرند در نمایشگاه الکامپ

در میان جمعیت رفتم و از مسئول غرفه شان پرسیدم:«ببخشید شما این بسته ای که ایجاد می کنید، آیا از شرکت های سازنده می خرید؟» گفتند:«خیر ما هیچ خریدی نداریم و همه را دانلود می کنیم.»

-خب در مورد کپی رایت چیی؟

– شرکت ما دارای مجوز رسمی در جمهوری اسلامی است و ما در همین جا کاملاً مجاز هستیم.

-در مورد خارج چی؟ آیا محصولات شما آن جا غیر قانونی است؟

– ما مسئولیتی در قبال محصولات در خارج از کشور قوبل نمی کنیم و همه مسئولیت آن به پای خود خریدار است که در خارج از کشور ساکن است.

البته اساساَ واضح و مبرهن است که:

وقتی یک برنامه نوشته می شود واقعاً برای آن زحمت کشیده می شود. این اصلاً رسمش نیست که به سازنده هیچ سودی نرسد و برخی دیگر جایزه ببرند!

جوایز پرند

جوایز پرند

جوایز پرند

بگذریم…. کمی سمت راست را که نگاه کنی خواهی دید که :

صنایع دستی بیماران سرطانی در نمایشگاه الکامپ

و نیازی به توضیح نیست : )

 

این تندیس ها به هر تندیسی می ارزد:

باز هم بگذریم….

مرکز تحقیقات الکترونیک فطروسی

در ادامه به مرکز تحقیقات فطروسی رسیدیم. این مرکز روی انرژی های نو و پاک کار می کند. مانند نیروی خورشید و باتری های خورشیدی و…

نکته جالب غرفه آن ها این بود:

همانطور که می بینید در کف این غرفه، از قطعات الکترونیکی پر است

مرکز تحقیقات فطروسی در نوزدهمین نمایشگاه الکامپ

این هم سایت رسمی مرکز تحقیقات فطروسی

 

خب این دوره از الکامپ هم به پایان رسید. در کل نسبت به دوره های پیش پیشرفت زیادی بوده اما نظر شخصی من این است که هنوز باید خیلی کار شود…

متولد سال 76. از 6 سالگی با کامپیوتر کار های کوچک می کرد، تا تصمیم گرفت یک زندگی جدید را آغاز کند. یک زندگی شاموتی!
از اون به بعد، برنامه نویسی را آغاز کرد و شروع کرد به طراحی وبلاگ و سایت های مختلف.

Facebook LinkedIn  

2 نظر
  1. گزارش جالب و خوبی بود. البته اضافه می نمایم شرکت تحقیقات الکترونیک فطروسی تنها در خصوص انرژی های تجدیدپذیر نمی باشد. بلکه یکی از بزرگترین تولید کنندگاه یوپی اس در ایران است
    در واقع این شرکت با اندوخته بیش از 32 سال تجربه در زمينه تحقيقات، طراحي، توليد تجهيزات الكترونيك قدرت و تکنولوژي هاي وابسته و همچنین تحقيقات و طراحي انواع يوپي اس از توان 600VA تا 300KVA فعالیت خود را بعنوان یک مرکز تحقیقاتی در پارک فن آوری پردیس دنبال می کند. نتايج اين تحقيقات در حال حاضر در حداقل 40 مدل مختلف يوپي اس كه توسط 19 شرکت داخلي و 6 شرکت خارجي عرضه مي شوند، مورد استفاده قرار می گیرند.
    با تشکر فروان

  2. اضافه می نمایم در خصوص یوپی اس های این شرکت می توانید به سایت http://www.upses.org رفته و علاوه بر بررسی تمامی مشخصات فنی یوپی اس های ساخت این شرکت، به صورت آنلاین این یوپی اس ها را خریداری کنید که در راستای سیاست مشتری مداری چنانچه به هردليلي مشتري ازكيفيت كالاي خريداري شده رضايت نداشته باشد، مي تواندكالاي خريداري شده را تا يك ماه پس از تاريخ تحويل كالا مرجوع كند.

نظر شما

*