مقایسه ی دو اسمارت فون : گلکسی آلفای سامسونگ با اچ تی سی وان ام۸

هر کدام از این دو ، گوشی های قابل توجه و عالیی هستند در این مطلب به مقایسه آنها باهم می پردازیم . باید توجه داشت که هر کدام از این دوگوشی فوائد و نواقصی نسبت بهم دارند.

گلگسی و اچ تی سی Galaxy vs HTC

ابعاد گوشی ها:

گلکسی آلفا با ابعاد 4.7 اینچ و HTC One M8 با ابعاد 5 اینچ تولید شده اند. با مقایسه ی دقیق تر می توان دریافت که گلکسی آلفا از هر نظر طول ،عرض و ضخامت از HTC One M8 کوچکتر است که بیشتر می تواند نقطه ضعفی باشد تا نقطه قوت (نقطه قوت از نظر ضخامت کم )اما این ویژگی ها بسته به علایق و استفاده های کاربر مقایسه می شود.

وزن گوشی ها:

گلکسی آلفا با وزنی برابر 115گرم و HTC One M8 با وزنی برابر 160گرم عرضه می شوند . به سادگی می توان دریافت که در این بعد سامسونگ جلوتر از اچ تی سی قرارگرفته به گونه ای که گوشی تولید شده توسط آن شرکت 39 درصد سبکتر از گوشی ساخت اچ تی سی است.

ساخت گوشی ها:

HTC One M8می توان گفت که تماما فلزی است چون از آلومینیوم ساخته شده این درحالی است که گلکسی آلفا از دو بخش فلزی و پلاستیکی ساخته شده به گونه ای که در قسمت های لبه گوشی از فلز ودر پشت گوشی از پلاستیک استفاده شده است.

رنگ گوشی ها:

برای گوشی HTC One M8 رنگ هایی چون توسی ،نقره ای و طلایی بکار رفته است اما برای گلکسی آلفا از رنگ هایی مانند سفید،آبی ،مشکی،طلایی و نقره ای استفاده شده است . هرچند تنوع رنگ های سامسونگ بیشتر است اما نمی توان به عنوان یک مزیت به ان اشاره کرد چون هر دو گوشی صیف گسترده ای از رنگ ها را شامل می شود که به کاربر انتخاب های بیشتری می دهد.

رزو لوشن گوشی ها:

HTC One M8 دارای صفحه نمایشی بهتر و واضحتری است که این خود یک نقطه قوت حساب می شود به گونه ای که تراکم پیکسل در آن 441پیکسل در هر اینچ است .همچنین باید ذکر کرد علاوه بر آن که اچ تی سی صفحه نمایش بزرگتری دارد ،41 درصد تراکم پیکسلی بهتری نیز نسبت به گلکسی آلفا دارد. تراکم پیکسلی در گلکسی بسیار کمتر یعنی 313پیکسل در هر اینچ است.

پردازنده گوشی ها:

هر دو گوشی دارای پردازنده های خوب و قوی هستند اما HTC One M8 با پردازنده اسنپ دراگون 801 و 2.3GHz از گلکسی آلفا با Exynos5 و 1.8 GHz و یا 1.3GHz می توان گفت که قوی تر است.

اسکنر اثر انگشت:

این فناوری که تنها در سامسونگ وجود دارد مزیتی نسبت به HTC One M8 حساب می شود. کاربر با گوشی گلکسی آلفا بسیار ساده با کشیدن انگشتس بر روی دکمه خانه می توان قفل را باز کند.

سنسور ضربان قلب: این فناوری نیز تنها در گوشی تولید شده توسط سامسونگ وجود دارد و تا حدودی نتقطه قوتی محسوب می شود.

فعال کننده ی حرکتی:

فناوری راه انداز حرکتی یا (Motion Launch) از جمله فناوری های جدیدی است که در HTC One M8 لحاظ شده است. وقتی که کاربر گوشی را در حالت افقی قرار دهد و یکی از دکمه های کنترل صدا را فشار دهد ،گوشی خود به خود به برنامه دوربین می رود.همچنین اگر صفحه نمایش گوشی خاموش شده باشد و دو بار صفحه نمایش لمس شود و یا چرخانده شود ، قفل صفحه باز می شود.

اسپیکر های جلو:

این طرح نیز که در HTC One M8 بکار رفته با توجه به استانداردهای اسمارت فون ها طراحی شده و صدای خوبی را تولید می کند.

مقاومت در برابر آب:

هیچ کدام از این دو گوشی در برابر آب از خود مقاومتی نمایش نمی دهند .شایان ذکراست که سامسونگ از این فناوری در گوشی S5 به گونه بسیار عالی استفاده کرده که توانایی رقابت با اکسپریا سری Z را نیز دارد.

رم و فضای ذخیره سازی :

در هر دو گوشی از رم 2GB استفاده شده اما از لحاظ حافظه ذخیره سازی باید گفت که در HTC One M8 از اسلات حافظه میکرو اس ی استفاده شده است در حالی که گلکسی آلفا فاقد آن می باشد . گلکسی آلفا دارای 32GB   فضای ذخیره سازی می باشد در حالی که HTC One M8 در دونسخه 16 و 32GB عرضه شده است.

باتری :

HTC One M8 برابر با 2,600mAh و گلکسی آلفا 1,860mAh است که خود نشان می دهد که میزان دوام HTC One M8 بیشتر است. این خود باعث شده که اندازه باتری نیز بزرگتر شود اما با توجه به سایز صفحه نمایش و سایر قطعات داخلی نمی تواند مقایسه ی خوبی باشد.

 

صرفه جویی شارژ:

فناوری که در میان کاربران با نام اصلی Power Saving Mode معروف شده در هر دو گوشی وجو د دارد. بگونه ای که در صورت غیر فعال کردن برنامه ها و فر آیند های اضافی تا چند سلعت بیشتر شاارژ خواهید داشت.

دوربین:

HTC One M8 با یک دوربین به نام اولترا پیکسل با 4MP و دوربینی 5MP برای جلو عرضه می شود این در حالی است که گوشی گلکسی آلفا با دوربین 13MP و دوربین جلوی 2.1MP عرضه می شود.

نرم افزار:

هر دوی این گوشی ها از اندروید 4.4 کیت کت استفاد می کنند اما سامسونگ Touch Wiz که نوعی پوسته سفارشی با امکانات بیشتر است در اختیار کاربر قرار می دهد.

تاریخ عرضه :

HTC One M8 که در مارس 2014 عرضه شد و گلکسی آلفا در سپتامبر 2014 عرضه می شود. در این مورد نیز اختلاف فاحشی مشاهده می شود.

قیمت:

در حالی که HTC ،One M8 را به 650 دلار عرضه می کند و قیمت مناسبی برای گوشی های مدل بالا است ، سامسونگ قیمت دقیقی را اعلام نکرده اما گفته می شود که قیمت ها برای آن گوشی از 800 دلار شروع خواهد شد.

 

منبع:gizmag

I like technology a lot and medicine ,too.

Facebook 

نظر شما

*