چگونه از چنگ تبلیغات در امان بمانیم؟ (قسمت اول)

آموزش افزونه و نرم افزار Ghostery

اهالی وب روزانه وقت قابل توجهی را به گشت و گذار در اینترنت صرف می کنند و از مطالب یا از سرویس های آن استفاده می کنند. بعضی از وب سایت ها از تبلیغاتی استفاده می کنند که اطلاعات شخصی شما را ذخیره می کند. برای مثال شماره آی پی شما یا موقعیت شما در نقشه جهان. به غیر از این که این موارد نه تنها باعث به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی شما می شوند بلکه باعث کند شدن اینترنت هم می شوند.

برای حل این مشکلات نرم افزار ها و افزونه های زیادی توسط برنامه نویسان در سرار دنیا ساخته شده است. در اولین بخش این سری مجموعه ما به یکی از این افزونه ها می پردازیم که Ghostery نام دارد.

Ghostery با سه شعار تشخیص (detect)، یادگرفتن (learn) و کنترل (control) به دنیای وب پا گذاشته است. شعار آن ها به این معناست که اول، نرم افزار (افزونه) اطلاعاتی که تبلیغات از شما می گیرند را تشخیص می دهد و به شما گزارش می دهد. سپس شما می توانید اطلاعات بیشتری در مورد طرز کار تبلیغ مورد نظر خود یاد بگیرید. و بعد از زمانی که در مورد طرز کار آن یاد گرفتید، در دنیای مجازی اینترنت می توانید طوری رفتار کنید که همچنان اطلاعات شخصی شما محفوظ بماند.

خوب بعد از این همه فراگرفتن اطلاعات جدید بد نیست این نرم افزار (افزونه) را با هم نصب و بررسی کنیم.

نصب نرم افزار (افزونه)

در طول نصب از این افزونه از مرورگر گوگل کروم (Google Chrome) استفاده شده است.

1. به این آدرس مراجعه کنید: http://www.ghostery.com/download

2. افزونه ای که با مرورگر شما تطابق دارد را دانلود و نصب کنبد.

نضب افزونه ghostery

3. پس از نصب افزونه شما مستقیما به صفحه Wizard افزونه منتقل می شوید. صفحه اول این Wizard توضیحی در مورد این افزونه می دهد. برای رفتن به صفحه بعد شما فقط کافیست روی فلش سمت راست کلیک کنید.

4. از صفحه دوم و سوم هم می توان گذشت و به صفحه سوم با کلیک دوباره بر روی فلش سمت راست رفت.

5. صفحه چهارم که به Blocking یا مصدود کردن تعلق دارد را بسته به نیاز خود می توانید تغییر دهید. اکثر کاربران تصمیم به مسدود کردن تبلیغات می کنند.

تنظیمات افزونه ghostery

6. با کلیک دوباره بر روی فلش سمت راست نصب نرم افزار تمام می شود و شما می توانید پنجره آن را ببندید.

استفاده از نرم افزار (افزونه)

طرز کار با این افزونه بسیار آسان می باشد برای آزمایش کردن این افزونه، گروه شاموت سایت فایل هیپو (Filehippo) که بی شک یکی از بهترین منابع دانلود نرم افزار هست را مورد بررسی قرار داده است.

پس از وارد شدن به سایت فایل هیپو ما شاهد عدد 3 بر روی لوگوی Ghostery هستیم که نشون دهنده وجود 3 عنصری هست که در حال جمع آوری اطلاعات شخصی شما هستند.

افزونه Ghostery

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، 3 عنصر مشکوکی که در صفحه وجود دارند Feedburner, Google Adsense و Google Analytics هستند. نکته بسیار جالب این هست که گوگل صاحب تمام این سه سرویس می باشد. خط کشیده شده بر روی 2 سرویس اول نشان دهنده مصدود شدن آن ها توسط افزونه Ghostery هست. با کلیک بر روی Edit Blocking Options هم امکان آزاد کردن این دو سرویس وجود دارد.

با کلیک بر روی more info به صفحه ای از سایت رسمی Ghostery منتقل می شود که اطلاعاتی در مورد آن سرویس به شما می دهد. که بد نیست اشاره ای به دومین شعار این افزونه بکنیم به نام یادگرفتن (learn).

در آخر

بی شک Ghostery یکی از بهترین افزونه های حال حاضر برای حفظ اطلاعات شخصی خود در برابر سودجویان و تبلیغات می باشد. نصب و استفاده از این افزونه آسان و کاربردی است. همچنین این افزونه بر روی تمامی مرورگر های پرطرفدار یعنی گوگل کروم، سفری، فایرفاکس، اینترنت اکسپلورر و اپرا قابل دسترسی است. و برای کسانی که از آیفن یا آیپد استفاده می کنند هم نرم افزاری توسط این شرکت ساخته شده است که قابل دانلود در اپ استور می باشد.

Aryan

متولد سال 75، علاقه به اینترنت و کامپیوتر از بچگی باعث شد تا او شروع به نویسندگی و ساخت نرم افزار از سنین کم بکند.

Facebook Twitter LinkedIn Google+  

2 نظر

نظر شما

*